Devoxx Belgium 2026: Java, KI og nye perspektiver fra Antwerpen
Fra Java-ytelse og praktiske workshops til KI-agenter og fremtidens utviklerrolle. Devoxx Belgium 2026 bød på både faglig fordypning, inspirasjon og spørsmål det ikke nødvendigvis finnes enkle svar på.
I oktober reiste fire JPro-konsulenter til Antwerpen for å delta på Devoxx Belgium 2026. Aase Mestad, Anne Marte Hjemås og Ingleiv Johansen deler noen av inntrykkene de tok med seg hjem – fra tekniske høydepunkter og nye perspektiver til refleksjoner rundt AI og utviklerrollen.
Fra 5. til 9. oktober samlet Devoxx Belgium utviklere, teknologer og foredragsholdere fra en rekke land. Konferansen er særlig kjent for sitt sterke Java-miljø, men programmet spenner langt bredere, med temaer som programvarearkitektur, sikkerhet, skyteknologi og kunstig intelligens. For de tre utviklerne var motivasjonen først og fremst faglig nysgjerrighet. De ønsket å lære noe nytt, hente inspirasjon og få innblikk i hvordan andre utviklere møter dagens teknologiske utfordringer.
Java er fortsatt i utvikling
Selv om kunstig intelligens preget store deler av årets program, var Java fortsatt en viktig del av konferansen.
For Aase, som jobber som fullstackutvikler, var nettopp utviklingen innen Java-økosystemet en av hovedgrunnene til å delta. Blant høydepunktene trekker hun frem workshopen Analyze and Optimize Your Applications with JFR, der deltakerne fikk jobbe praktisk med Java Flight Recorder (JFR), et verktøy for å analysere og forstå hvordan Java-applikasjoner oppfører seg under kjøring. Her fikk hun blant annet utforske profilering og teste Ahead-of-Time (AOT) class loading.
Det var lærerikt, selv om enkelte begreper krevde mer enn én presentasjon før alle brikkene falt på plass. AOT ble for eksempel bare namedroppet og vist med en kommando, og ikke forklart før to dager senere i en helt annen presentasjon, The Yearly Java Performance Update for 2026.

The Yearly Java Performance Update for 2026, som ga en gjennomgang av de siste ytelsesforbedringene i Java. En av refleksjonene hun tok med seg, var at mye av utviklingen skjer under panseret, uten at utviklere nødvendigvis trenger å gjøre store endringer i måten de skriver kode på.
Moralen oppsummerer hun ganske enkelt: «Skriv normal kode.»
Også Anne Marte satte spesielt pris på Java-sporet. Hun syntes det var spennende å høre fra menneskene som jobber med selve JVM-en, og få et innblikk i arbeidet som ligger bak teknologien mange utviklere bruker hver eneste dag.
AI overalt – men hva betyr det for utviklerne?
Det var vanskelig å unngå kunstig intelligens på Devoxx Belgium 2026. KI-agenter, automatisering og agentbasert utvikling gikk igjen i en rekke foredrag.
Aase deltok blant annet på Specialized AI Agents: From Concept to Production og Building, Shipping and Governing AI Agents on Kubernetes. Hun fikk bedre innsikt i økosystemet rundt KI-agenter, hvordan de kan tas i bruk i praksis og hvilke utfordringer som følger med.
Samtidig opplevde hun at utviklingen går så raskt at det kan være krevende å holde oversikten. Nye begreper, konsepter og forkortelser dukker opp hele tiden, og mange av dem blir knapt forklart før neste tema introduseres.
Anne Marte var særlig interessert i å høre om erfaringene til utviklere som allerede har jobbet med agentbasert koding. Hun trakk også frem behovet for at Europa blir mer selvstendig og autonomt som en viktig refleksjon fra konferansen. Ingleiv var på sin side ikke enig i alt som ble sagt fra scenen. Under åpningen oppfattet han et tydelig budskap om at man bør kaste seg fullt og helt på AI-bølgen før det er for sent. Det stilte han seg kritisk til.
Det er kanskje også noe av verdien ved å delta på slike konferanser: Man trenger ikke være enig i alt som blir sagt. Nye perspektiver kan være like verdifulle når de utfordrer etablerte oppfatninger som når de bekrefter dem.

Faglig påfyll, med noen praktiske utfordringer
Devoxx Belgium arrangeres på Kinepolis i Antwerpen, der kinosalene brukes til foredrag. Det gir gode forhold for å følge presentasjonene, med store skjermer og komfortable seter.
Utenfor salene var opplevelsen litt annerledes.
Både Aase og Anne Marte opplevde at det kunne bli svært trangt, særlig i utstillingsområdet. Det gjorde det vanskelig å bevege seg rundt og komme i kontakt med andre deltakere.
De to første dagene var roligere, med lengre fordypningssesjoner og praktiske workshops. Da var det også lettere å slå av en prat med leverandørene som var til stede. Blant utstillerne var Google Cloud, Red Hat, Oracle, Docker og JetBrains.
Til tross for utfordringene beskriver Aase konferansen som teknisk tung og svært inspirerende.
Og selv om det faglige sto i sentrum, var ikke alt like imponerende. Lunsjtilbudet kunne ifølge Aase gjerne vært bedre. Det er hardt å holde fokus en hel dag når menyen stort sett består av wienerbrød og marengs.
Fire utviklere, flere perspektiver
Med et omfattende program og mange parallelle sesjoner er det umulig å få med seg alt.
Aase trekker derfor frem at det var fint å reise sammen med Anne Marte Hjemås, Ingleiv Johansen og Matthew Koranda. Når flere deltar, kan man fordele seg på ulike foredrag og få med seg et bredere utvalg av temaer.
De ulike interessene bidrar også til forskjellige perspektiver på det som presenteres. Mens noen ønsker teknisk fordypning, er andre mer opptatt av arbeidsmetoder, organisering eller hvordan ny teknologi påvirker utviklerrollen.
For Anne Marte resulterte konferansen blant annet i en hel A4-side med notater om ting hun gjerne vil undersøke nærmere.
Og det er nettopp en viktig del av verdien ved slike arrangementer. Ikke alt trenger å være direkte relevant for oppdraget man jobber med akkurat nå. Noe kan være nyttig senere, mens andre inntrykk først og fremst bidrar til å utvide perspektivet.

Faglig utvikling handler også om å være nysgjerrig
I JPro er faglig utvikling en viktig del av konsulenthverdagen. Konferanser som Devoxx gir utviklerne mulighet til å fordype seg i egne interesseområder, møte andre fagmiljøer og utforske teknologi utenfor de vanlige arbeidsoppgavene.
Årets konferanse viste både hvor mye som skjer innen Java, og hvor mange spørsmål utviklere fortsatt må ta stilling til når AI får en stadig større plass i programvareutviklingen. Aase, Anne Marte og Ingleiv kom hjem med ulike inntrykk. Noen konkrete erfaringer, flere ting å undersøke videre og et par meninger som neppe ble endret av det de hørte fra scenen.
Det er også en god påminnelse om at faglig utvikling ikke bare handler om å finne svar, men om å stille gode spørsmål og fortsette å være nysgjerrig.
Artikler som kan interessere deg: